Często zadawane pytania

1. Czy to prawda, że ilość alkoholu w wydychanym powietrzu jest taka sama jak we krwi.

Tak. Ilość alkoholu w wydychanym powietrzu jest proporcjonalna do ilości jaka jest we krwi. Alkohol który jest spożywany przez osobę pojawia się po pewnym czasie (do 30 minut) we krwi, ponieważ jest on wchłaniany głównie przez usta, gardło, żołądek, płuca, dwunastnicę i jelito cienkie. Alkohol nie jest trawiony. Organizm przekształca alkohol w aldehyd octowy, następnie w kwas octowy i w końcu w dwutlenek węgla. Gdy krew przechodzi przez płuca część alkoholu przemieszcza się poprzez membrany płucne do powietrza, ponieważ alkohol paruje. Stężenie alkoholu w pęcherzykach powietrza jest proporcjonalnie takie same jak stężenie alkoholu we krwi. Dlatego alkohol znajdujący się w pęcherzykach powietrza, który jest wydychany, może być zmierzony poprzez urządzenia mierzące alkohol w wydychanym powietrzu zwanymi potocznie alkomatami lub alkoholomierzami.

Stężenie alkoholu we krwi można oszacować poprzez zmierzenie jego zawartości w wydechu, ponieważ oba, zarówno to we krwi jak i to w wydychanym powietrzu są stałe dla danego kraju. W Polsce stosunek alkoholu w wydechu do alkoholu we krwi wynosi 2,100:1. Oznacza to, że 2,100mL alkoholu w pęcherzykach powietrza zawiera taką sama ilość jak 1mL krwi. Należy jednak pamiętać, że stosunek ten w różnych krajach jest inny.

2. Czy dokładność wyświetlania pomiaru jest tym samym co dokładność pomiaru?

NIE. Dokładność wyświetlania pomiaru świadczy jedynie o zastosowanym wyświetlaczu w urządzeniu:
- dokładność wyświetlania do jednej dziesiątej: 0,1
- dokładność wyświetlania do jednej setnej: 0,01
- dokładność wyświetlania do jednej tysięcznej: 0,001

Dokładność pomiaru świadczy głównie o zastosowanym czujniku i wyniku pomiaru jaki jest on wstanie osiągnąć.

Dokładność pomiaru może być przedstawiana pod pojęciem błędu pomiaru.

Przykład:

Alkomat policyjny elektrochemiczny:
- błąd pomiaru (dokładność): +/- 5%
- dokładność wyświetlania pomiaru do jednej tysięcznej
Przy wyświetleniu wyniku 0,500 promili błąd +/- 5% wynosi (0,025 promili). Oznacza to, że faktyczne stężenie alkoholu mieści się w przedziale od 0,475 do 0,525 promili. Zastosowany wyświetlacz z dokładnością wyświetlania do jednej tysięcznej nie oznacza, że alkomat wyświetli rzeczywiste stężenie alkoholu z dokładnością do 0,001 a jedynie wyświetli wynik zawierający błąd 5% na wyświetlaczu o dokładności 0,001.

Producenci alkomatów półprzewodnikowych zazwyczaj nie podają dokładności pomiaru lub błędu pomiaru, ponieważ czujniki zastosowane w takich urządzeniach są podatne na rodzaj spożywanego pokarmu, dym tytoniowy, herbatę, temperaturę, wilgotność i inne czynniki jak np. mięta, co powoduje że alkomaty nie są stabilne i powtarzalne i w zależności od w/w czynników mogą inaczej wskazywać.

Dlatego należy dokładnie sprawdzać co pod pojęciem ?dokładność? jest ukryte i pamiętać, że najdokładniejsze alkomaty podręczne, jakie stosowane są głównie przez policje, oparte są na sensorze elektrochemicznym i posiadają błąd pomiaru (dokładność) na poziomie +/- 5% a nie 0,01 czy 0,001.

3. Jak długo należy odczekać po spożyciu alkoholu, aby móc przeprowadzić test?

Żeby pomiar był właściwy należy odczekać około 30 min po ostatnim spożyciu alkoholu. Czas ten potrzebny jest po to, aby alkohol przedostał się do krwi oraz żeby nie doszło do przekłamania spowodowanego obecnością resztek alkoholu w ustach.

4. Jak często trzeba kalibrować urządzenie?

Alkomaty policyjne urzędowo są kalibrowane co 6 miesięcy, również alkomaty dla użytkowników indywidualnych powinny być kalibrowane co okresowo co 6 miesięcy lub co około 250 testów.  Należy pamiętać, że sprzedawane przez nas alkomaty, posiadają bardzo dokładne wskazania, dlatego okresowa kalibracja  zalecana jest po to, aby utrzymać je na bardzo wysokim poziomie. Jeżeli alkomatu nie będzie się kalibrowało - dokładność może ulec pogorszeniu, ale po przeprowadzonej kalibracji alkomat będzie posiadał na nowo swoje wysokie parametry.

5. Gdzie skalibrować alkomat?

Firma Global Income sp. z o.o. jest dystrybutorem oraz serwisem sprzedawanych alkomatów. Kalibracje urządzeń należy przeprowadzać w bezpośrednio w siedzibie firmy :

Global Income sp. z o.o.
ul. Chwaszczyńska 135B
81-571 Gdynia

Informacje można uzyskać pod adresem email: sklep@alkomaty-polska.pl lub telefonicznie pod numerem infolinii 0 801-000-610 lub (58) 746-37-97. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na podstronie dedykowanej serwisowi i kalibracji alkomatów.

6. Jak działa alkomat?

Zasada działania

Testery trzeźwości to nowoczesne, proste w obsłudze urządzenia elektroniczne określające zawartość alkoholu we krwi na podstawie analizy próbki powietrza wydmuchiwanego przez osobę badaną. Jest to możliwe, ponieważ w płucach alkohol przedostaje się z krwi do wydychanego powietrza. Półprzewodnikowy czujnik, który jest "sercem" każdego testera pozwala określić stężenie alkoholu w analizowanym powietrzu. Następnie mikroprocesor testera przelicza je na stężenie alkoholu we krwi i podaje wynik.

Sposób działania

Po włączeniu alkomatu należy odczekać aż urządzenie przygotuje się do pracy. W tym czasie podgrzewa czujnik do optymalnej temperatury (czas zależy od modelu testera). Gotowość do testu sygnalizowana jest dźwiękiem lub/i na wyświetlaczu. Należy dmuchać w ustnik przez około 5 sekund, aż do sygnału dźwiękowego oznaczającego koniec testu. Po krótkiej analizie próbki powietrza tester wyświetla wynik na cyfrowym wyświetlaczu. Przekroczenie dopuszczalnej normy jest dodtatkowo sygnalizowane dźwiękiem.

7. Do czego służy alkomat?

Alkomaty osobiste i alkomaty profesjonalne to nowoczesne, proste w obsłudze urządzenia elektroniczne określające zawartość alkoholu we krwi na podstawie analizy próbki powietrza wydmuchiwanego przez osobę badaną. Znajdują zastosowanie w wielu miejscach i sytuacjach:
  • w zakładach pracy do badania pracowników podejrzanych o nietrzeźwość,
  • w zakładach pracy do utrzymywania dyscypliny w pracy,
  • do samokontroli kierowców przed jazdą,
  • na imprezach, przyjęciach jako wesoła zabawka,
  • jako prezent,
  • dla rodziców do kontroli niesfornych dzieci,
  • dla klientów barów, pubów, restauracji w trosce o ich zdrowie i życie.
◄ zwiń menu