Wpływ alkoholu na nasze samopoczucie

Alkohol a zdrowie

Należy pamiętać, że alkohol oddziałuje na poszczególne osoby w różny sposób, nie dający się jednoznacznie określić, ponadto ten sam człowiek może zupełnie inaczej reagować na alkohol w zależności od sytuacji, pory dnia, stanu zdrowia, stopnia zmęczenia fizycznego i psychicznego oraz diety. Badania wskazują, że stężenie alkoholu 0,2 –0,5 promila zaburza funkcje ruchowe, zmysłowe i intelektualne człowieka.

Największym zagrożeniem dla otoczenia po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu jest stężenie w granicach 0,5 –0,7 promila (2-3 piwa). Wynika ono z nieuzasadnionego wzrostu zaufania do swoich umiejętności, poprawie samopoczucia, osłabieniu samokontroli i nadmiernej pewności siebie. Przy tych stężeniach z reguły nie występują wyraźne zewnętrzne objawy bycia pod wpływem alkoholu i osoba taka sama nie zdaje sobie sprawy z występujących zaburzeń, a nawet jest przekonana, że jest trzeźwa.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, alkohol już przy stężeniu 0,2-0,4 promila powoduje drganie gałek ocznych, co ma bezpośredni wpływ na zaburzenie ostrości widzenia oraz zawężenie pola widzenia ("efekt lornetki"). Tym samym zmniejsza się zdolność równoczesnego odbierania większej liczby bodźców.

Stężenie powyżej 0,4 promila powoduje trudności w rozpoznawaniu obiektów o małym rozmiarze (kształty, kolory), zaburzenia koncentracji oraz zdolności adaptacji wzroku do światła i ciemności.

Dalszy wzrost stężenia alkoholu prowadzi do zakłóceń działania kolejnych ośrodków układu nerwowego. Obserwuje się poprawę nastroju, gadatliwość, pojawiają się błędy w logicznym myśleniu, błędne sądy, spadek psychicznej tolerancji, niestabilność emocjonalna, znaczne opóźnienie czasu reakcji.

Stężenie alkoholu powyżej 0,7 promila powoduje porażenie ośrodków podkorowych, odpowiedzialnych min. za sferę ruchów; występuje brak koordynacji ruchowej, mowa staje się niewyraźna.

O alkoholu

Alkohol spożywany w postaci napojów alkoholowych (piwo, wino, wódka) to rozcieńczony związek chemiczny zwany alkoholem etylowym lub etanolem. Jego zawartość określana jest w procentach - piwo 5% oznacza, że 5% zawartości butelki stanowi etanol.

Nie ma różnicy w jakiej postaci spożywamy etanol, ważna jest tylko i wyłącznie jego ilość. To, że w drinku nie czuć alkoholu oznacza, że oszukaliśmy jedynie nasz smak, etanol zawarty w drinku, jako substancja chemiczna pozostaje nie zmieniony i znajdzie się we krwi, a alkomatu nie oszuka się.

Wielkość stężenia alkoholu we krwi określa się w promilach i oznacza ile gramów etanolu znajduje się w 1 litrze krwi. Stężenie zależne jest od naszej wagi czyli ilości płynów ustrojowych, w których rozcieńcza się wypity przez nas alkohol. Alkohol rozkładany jest przez wątrobę, szacunkowo 12-15 g etanolu na godzinę przez mężczyzn i 8-10 g przez kobiety.

Rozkład etanolu zależy jedynie od płci oraz sprawności procesu metabolizmu wątroby. Nie zależy natomiast od kondycji zdrowotnej organizmu, przyjmowanych leków, samopoczucia, diety, czy tez sytuacji stresowych. Wszystkie te okoliczności mają wpływ na to, jak czujemy się po alkoholu (bardziej czy też mniej pijani), ale nie mają wpływu na stężenie etanolu we krwi oraz jego rozkład.

Wypijając pół litra wódki przyjmujemy ok. 200 g etanolu, wątroba potrzebuje ok. 16 godz. na wyeliminowanie takiej ilości etanolu. Nie ma znaczenia, że nie czuliśmy się pijani, że tańczyliśmy przez 4 godziny, ani nawet, że spaliśmy 8 godzin i obudziliśmy się bez kaca z dobrym samopoczuciem. To wciąż tylko 12 godzin, a wątroba potrzebuje 16. Większość zatrzymanych pijanych kierowców to tacy, którzy nie byli świadomi jak rozkłada się alkohol i zaufali swojemu samopoczuciu, więc alkomat osobisty to niezbędny atrybut kierowcy.

Kac

Kac to po prostu złe samopoczucie z powodu wcześniej spożywanego alkoholu. Głównym powodem jest aldehyd octowy, toksyczna substancja, która powstaje w wątrobie w trakcie rozkładania alkoholu. Często powodem bólu głowy i złego samopoczucia nie jest aldehyd octowy, ale to w trakcie picia doprowadzamy organizm do odwodnienia i co gorsza kładziemy się spać w takim stanie na długie godziny. Wypicie 100 gram etanolu powoduje utratę 400 gram wody, co więcej tańcząc przez kilka godzin wydalamy dodatkowe i znaczne ilości wody wraz z potem. Tak więc, żeby uniknąć odwodnienia należy pić przynajmniej cztery razy więcej wody i soków niż etanolu. Staramy się unikać napojów gazowanych, ponieważ zawarty w nich dwutlenek węgla powoduje przyspieszenie wchłaniania się alkoholu. Przed snem obowiązkowo należy wypić dwie szklanki wody.

Szpitalne odtruwanie

Po zatruciu alkoholowym i odwodnieniu dożylnie podaje się glukozę i sole mineralne.

Glukoza jest cukrem prostym i jest podstawowym związkiem energetycznym. Możemy uzupełnić jej braki jedząc śniadanie składające się z miodu, dżemu, ciemnego pieczywa. Nie możemy zapomnieć o winogronach lub przynajmniej soku winogronowym.

Czysta glukoza jest również dostępna w sklepach spożywczych, ze zdrową żywnością i odżywkami dla sportowców oraz aptekach. Koszt to ok. 1 zł za 100 g. Dawka 200-300 g razem z wyciśniętymi dwoma cytrynami przywróci każdego do życia. Rano nie powinniśmy pić kawy, efekt poprawy samopoczucia jest krótkotrwały. Jak wiadomo kawa jest moczopędna, a my mamy uzupełniać niedobór wody a nie usuwać ją.

◄ zwiń menu