Akcja znicz 31.10 - 3.11.2013

428 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 557 zostało rannych. 1837 nietrzeźwych kierujących. To statystyki zeszłorocznej (2012) Akcji Znicz cyklicznie przeprowadzanej na polskich drogach. Na co w tym czasie kierowcy powinni zwrócić uwagę, aby cało dotrzeć do swoich domów? Czy można uniknąć tragedii?

Akcja Znicz powstała z inicjatywy Policji. Odbywa się każdego roku w okresie od dnia przed Świętem Zmarłych, a kończy dzień po Zaduszkach. To czas, kiedy wiele osób wyjeżdża zatroszczyć się o groby bliskich. W tym okresie na ulicach spotkamy wielu policjantów kierujących ruchem w pobliżu cmentarzy. Ich zadaniem będzie także wzmocnienie kontroli drogowej na szosach wylotowych z miast oraz wzmożone badanie trzeźwości kierowców.

Zespół alkomaty-polska.pl włącza się do apelu o bezpieczną jazdę. Przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze – swoje oraz innych uczestników ruchu. Polecamy przede wszystkim siadać za kółkiem wyspanym, mając pod ręką osobisty alkomat oraz nasze porady.

  1. Zachowaj czujność

Wsiadasz do auta, włączasz głośną muzykę, szukasz czegoś w schowku samochodowym, rozmawiasz przez zestaw słuchawkowy… A w międzyczasie prowadzisz i starasz się skupić na drodze i innych uczestnikach ruchu. Na czas Akcji Znicz polecamy zmienić swoje przyzwyczajenie. Na drogach pojawi się zdecydowanie większa ilość pojazdów. Nie wiesz, w jakim stanie są znajdujący się w nich kierowcy – czy są zmęczeni długą drogą, zdezorientowani w nowym mieście czy też po kilku kieliszkach. Zachowaj wzmożoną czujność – przyda się tutaj zasada ograniczonego zaufania. Bacznie obserwuj innych kierowców, żebyś mógł w porę zareagować na ewentualne zagrożenie.

  1. Nie spiesz się – lepiej dotrzeć do domu nieco później niż nie dotrzeć wcale

Listopadowa pogoda zazwyczaj nie rozpieszcza – deszcze, mgły, czasami pierwszy śnieg. To wszystko wpływa na niekorzystne warunki na drodze. W połączeniu z setkami kierowców, którzy przed kolacją chcieliby być w domu, daje to „idealne” warunki do kraksy. Pośpiech może dosłownie zabić – lepiej nie brać udziału w drogowym wyścigu.

  1. Zwracaj szczególną uwagę na pieszych – nie wszyscy noszą kamizelki odblaskowe

Podczas Akcji Znicz wiele mówi się o samochodach i ich kierowcach, pomijając często kwestię pieszych. To grupa szczególnie narażonych na brawurowe zachowanie właścicieli aut. Zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu zebry, zwłaszcza podczas jesiennej szarówki.

  1. Zrezygnuj z alkoholu

W Polsce dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,2 ‰. Na czas listopadowego poruszenia warto zrezygnować nawet z tej ilości – 100 % trzeźwość umysłu może Ci uratować życie.

  1. Pamiętaj o znakach drogowych

To, że nasz drogę na pamięć nie oznacza, że nie mogła się zmienić organizacja ruchu na czas Święta Zmarłych. Miej oczy szeroko otwarte – zwróć uwagę szczególnie na policjantów kierujących ruchem w pobliżu cmentarza.

  1. Korzystaj z alkomatu osobistego

Jeśli zdecydowałeś się na drinka lub dwa i mimo to chcesz prowadzić samochód, nie ryzykuj swoim bezpieczeństwem lub utratą prawa jazdy – szybki test na alkomacie dla Ci pewność, czy możesz siąść za kółkiem. Nie wiesz, jak wybrać alkomat odpowiedni dla swoich potrzeb? Zajrzyj do przygotowanego przez nas poradnika [link] lub skorzystaj z pomocy telekonsultanta – jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Życzymy szerokiej drogi wszystkim kierowcom i bezpiecznego powrotu do domu!

◄ zwiń menu